Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 2 Bucureşti a anunțat miercuri , 24 iunie, că mijlocașul Kader Keita (25 de ani) a fost trimis în judecată în dosarul în care este acuzat de părăsirea locului accidentului şi ucidere din culpă.
În acest context, prezența mijlocașului în cantonamentul de vară al Rapidului este pusă sub semnul întrebării și oficialii din Giulești așteaptă un răspuns din partea organelor judiciare.
Keita se află în acest moment sub control judiciar, iar procurorul de caz a solicitat instanţei de judecată menţinerea acestei măsuri preventive. Fotbalistul nu a fost inclus pe lista jucătorilor Rapidului pentru cantonament, dar se speră ca lucrurile să se schimbe.
Decizia este în strânsă legătură cu trimiterea în judecată, iar recomandarea inițială a instanței este ca el să nu părăsească țara.
Textul integral poate fi citit pe site-ul sursă: www.digisport.ro