Directorul sportiv italian a venit în România cu un CV impresionant. A lucrat la cluburi precum Liverpool, Parma sau AC Milan, dar în Giulești s-a numărat printre cei ”sacrificați” după sezonul ratat, în care Rapid nu a prins nici măcar un loc de cupă europeană, cu toate că spera la titlu.
Pederzoli se va întoarce, cel mai probabil, în Italia, acolo unde are o ofertă importantă de la una dintre echipele de tradiție. Jurnalistul Nicolo Schira scrie că acesta este foarte aproape de a semna cu Brescia, unde poate ocupa poziția de director general.
Brescia trece printr-o perioadă delicată. La finele sezonului 2025-2026 a retrogradat direct în Serie C, astfel că cel mai probabil Pederzoli va fi nevoit să reconstruiască serios clubul pentru a emite din nou pretenții în fotbalul italian.
„Colaborarea dintre FC Rapid și directorul sportiv Mauro Pederzoli a ajuns la final. Pe această cale, îi mulțumim pentru munca depusă, profesionalismul și dedicarea sa și îi urăm mult succes în viitor. Grazie, Mauro!”, a transmis Rapid.
Textul integral poate fi citit pe site-ul sursă: www.sport.ro